SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK STRATEJİSİ

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ (“Vestel Elektronik”) ile Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (“Vestel Beyaz Eşya”) de birer üyesi olduğu Vestel Şirketler Grubu olarak sürdürülebilirlik iş modelimizin odağında yer alıyor. Dünyanın hem sosyal hem ekonomik hem de çevresel açıdan sarsıcı bir değişim süreci içinde olması ve doğal kaynakların üzerindeki artan baskı, doğal yapıyı bozmaya yönelik tehdit oluşturmaktadır. Pandemi, sürdürülebilirliğin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. İklim krizi, çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri ile halihazırda sürdürülebilir geleceğimizi tehdit eden en büyük risktir. Bu doğrultuda, biz ve bizim gibi büyük şirketlere düşen, içerisinde bulunduğumuz dünya ve geleceğimiz üzerindeki artan baskıya karşı sorumluluklarımızı hızla ve eksiksiz yerine getirmektir.

Vestel olarak, üretim süreçlerimiz, tüketiciyle buluşturduğumuz çevre dostu ürünlerimiz ve döngüsel ekonomiye katkımızla öncü bir rol üstlenerek, sürdürülebilirlik adına atılımlar yapmak ve ÇSY (Çevresel, Sosyal, Yönetişim) karnemizi iyileştirmek için çaba harcıyoruz. Bu, uzun ve meşakkatli bir yol. Bu yolda Zorlu Grubu’nun sürdürülebilirlik yaklaşımı Akıllı Hayata 2030 vizyonu da bizler için yol göstericidir.

Tüm yatırımlarını sürdürülebilirlik ekseninde gerçekleştiren bir şirket olarak 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz yeşil tahvil ihracımızla bu alanda da öncülük ettik. 2016 yılından beri karbon ayak izini azaltmak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Karbon ayak izini ISO 14064 standartlarına göre hesaplayıp, tarafsız akredite kuruluşlara doğrulatıyor ve şeffaf bir şekilde CDP (Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi) raporlamalarını gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilirlik ve çevreci yaklaşımla daha az enerji ve su tüketen, gıda israfını önleyen ürünler üretiyoruz. Bu ürünleri üretirken de çevremizi ve doğal kaynaklarımızı korumak için maksimum çaba sarf etmek öncelikli hedefimiz.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yapmakta olduğumuz katkıyı betimleyen Akıllı Hayat 2030 aracılığıyla, kârlılık ile toplumsal faydayı birlikte sunan bir iş modeli temelinde, teknolojinin ve dijitalleşmenin yaşamı iyileştirici gücünü harekete geçirmek, sürdürülebilir bir geleceği akıllı yaklaşımlarla şekillendirmek için çalışıyoruz. Küresel sorunlara yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreterek, büyük dönüşümün paydaşlarından biri olma hedefimize güçlü adımlarla ilerliyoruz.

Vestel, deneyimi, vizyonu, entelektüel gücü ve teknolojik yetkinlikleriyle küresel bir oyuncu olarak varlığını pekiştirmeye; sürdürülebilir kârlılığa, verimliliğe ve tasarrufa odaklanarak daha iyi ve yaşanabilir bir dünyaya daha fazla katkı sunmaya kararlıdır.

Ergün Güler
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı