SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ MÜKEMMELLİĞİ

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’de 80'li yıllarda başlayan kalite çalışmaları, 90'lı yıllardan sonra Toplam Kalite şemsiyesi altında toplanmış ve sırasıyla;

  • Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Bilgi Güvenliği ve Enerji Yönetim Sistemleri,
  • Six Sigma,
  • KPI,
  • Toplam Üretken Bakım,
  • Tedarikçi Zinciri Mükemmelliği (“SCM”) uygulamalarıyla geliştirilmiştir.

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de kuruluşundan bu yana gelişerek devam eden kalite çalışmaları;

  • Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Bilgi Güvenliği ve Enerji Yönetim Sistemleri,
  • Toplam Üretken Bakım
  • Operasyonel Mükemmellik,
  • Yalın Üretim Teknikleri uygulamalarıyla devam etmektedir.

Tüm yenilikleri takip ederek sistem ve süreçlerini sürekli geliştirmekte olan Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya, yurt içinde ve yurt dışında sektörlerinin öncü kuruluşları olarak birçok ilke ve başarıya imza atmakta, Toplam Kalite yolculuğunda kazandıkları ödüllerle uluslararası platformda da ağırlıklarını artırmaktadır.

TPM Ödülleri

Japan Institute of Plant Maintenance (JIPM) tarafından her yıl Toplam Üretken Bakım (Total Productive Maintenance-TPM) çalışmalarını dünyada en iyi şekilde uygulayan şirketlere verilen Mükemmellik Ödülleri kapsamında; 2010 yılında başlattığı çalışmalarla 2012 yılında “TPM Mükemmel Fabrika Ödülü”, 2014 yılında ise “TPM Mükemmel Fabrika Süreklilik Ödülü”ne layık görülen Vestel Elektronik, TPM Özel Ödül kategorisindeki değerlendirmeleri başarı ile geçerek 2016 yılında da televizyon üretiminde “TPM Özel Ödülü”nü alan ilk TV üreticisi unvanını kazanmıştır. Bu unvanla çalışmalarına hiç ara vermeden devam eden Vestel Elektronik, 2018 yılında “TPM İleri Özel Ödülü” (Advanced Special Award for TPM Achievement)’nü de bünyesine katmıştır. Vestel Elektronik, 2020 yılında da TPM’in en üst ödül kategorisi olan “World Class TPM Achievement” Ödülü’nün sahibi olmuştur. Vestel Elektronik bu başarıyla 6 ayrı fabrikada eş zamanlı yaptığı çalışmalarla tüketici elektroniği sektöründe bu prestijli ödülü alan dünyadaki ilk ve tek şirket olmuştur.

Vestel Beyaz Eşya, 2011 yılından bu yana yürüttüğü başarılı TPM çalışmaları sonucunda, Japan Institute of Plant Maintenance tarafından 2014 yılında “TPM Mükemmellik Ödülü”ne (TPM Excellence Award), 2017 yılında “TPM Süreklilik Ödülü”ne (Award for Excellence in Consistent TPM Commitment), 2019 yılında ise “TPM Özel Ödülü”ne (Special Award for TPM Achievement) layık görülmüştür. Bu başarıları ile Vestel Beyaz Eşya, kendi sektöründe, 7 ayrı fabrikada 7 ayrı ürün ailesi (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, pişirici cihazlar, klima, termosifon, çamaşır kurutma makinesi) ile aynı anda bu ödülü almaya hak kazanan dünyadaki ilk ve tek şirket olmuştur.

National Geographic Mega Fabrikalar Serisinde ilk Türk Markası

2003 yılında resmi açılışı yapılan Vestel City, bugün Avrupa’nın tek lokasyondaki en büyük üretim tesislerinden biri konumundadır. Vestel, mega fabrikası Vestel City ile dünyanın en büyük belgesel kanallarından National Geographic Channel’ın dünyaca ünlü markalara yer verdiği “Mega Fabrikalar” belgesel serisine konu olan dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması, Türkiye’nin ise ilk markası ve sanayi tesisi olmuştur.

ÖDÜLLER

Dijitalleşme-Teknoloji Ödülleri

Vestel’in HCA Bulut Çözümüne Ödül

Vestel, uluslararası teknoloji şirketleri ile ortak bir IoT standardı oluşturma amacıyla hayata geçirdiği HCA (Home Connectivity Alliance) çözümüyle, International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen IDC Bulut Ödülleri’nde PaaS kategorisinde ikinci olmuştur.

Sürdürülebilir İş Ödülleri

Vestel’in mikrofiber filtreli çamaşır makinesi Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde ürün kategorisinde “Sürdürülebilir İnovasyon” Ödülü almıştır.

Alman Kuruluş VDE’den Tam Not

Vestel’in yenilikçi teknolojileri sayesinde daha az enerji ve su tüketen beyaz eşya ürünleri, Avrupa’nın en prestijli bağımsıztest kuruluşlarından Alman VDE’den tam not almıştır.

Ar-Ge Ödülleri

ITEA Award of Excellence 2022 for Business Impact Ödülü

Üretim süreçlerinin güvenlik ve siber güvenlik ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi teknolojilerin geliştirildiği ve Vestel’in iş paketi lideri olarak yer aldığı CyberFactory projesi 6 ülkeden 34 ortağın katılımıyla tamamlanmıştır. Vestel Yazılım ve IoT Grubu liderliğinde yürütülen proje, EUREKA ITEA (Information Technology for European Advancement) tarafından “ITEA Award of Excellence 2022 for Business Impact 2022” Ödülü’ne layık görülmüştür.

İnovasyon Ödülü

Vestel’in pille çalışan, taşınabilir akıllı televizyonu WiFi Mobil TV, Danimarka’nın en büyük perakendecisi Salling Group tarafından düzenlenen Innovation Day 2022 etkinliğinde İnovasyon Ödülü’ne layık görülmüştür. Vestel WiFi Mobil TV, bu ödülle birlikte Danimarka’nın en büyük perakende zincirleri olan Bilka ve føtex’teki en ön raflarda tüketicilerle buluşacak.

Tasarım Ödülleri

Good Design Awards

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından düzenlenen dünyanın en tanınmış ve prestijli tasarım ödül programlarından biri olan Good Design, 1950’den beri başarılı ürünleri ödüllendirmeye devam etmektedir. Çağdaş ürün tasarımı konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflerken, ürünlerle birlikte endüstrideki liderleri de onurlandırmakta olan Good Design’da Vestel, tasarımları ile 24 ödüle layık görülmüştür.

Plus X Award

Teknoloji, tasarım spor ve yaşam tarzı alanlarında dünyanın önde gelen ödüllerinden biri olan Plus X Awards’ta 2022’de 80 farklı sektörden, 700’den fazla uluslararası marka yarışmış, Vestel 5 ürünüyle toplam 23 ödül almasının yanı sıra, Yılın En Yenilikçi Markası olmuştur.

European Product Design Award (EPDA)

Vestel, hem elektronik hem beyaz eşyada toplam 15 ürünüyle Avrupa Ürün Tasarım Ödülleri’nden (EPDA) Top Design Ödülü ile birlikte 7 ödül ve 8 mansiyon almaya hak kazanmıştır.

Red Dot Design Award

Köklü tarihi ile dünyanın en iyilerinin seçildiği, önde gelen tasarım yarışmalarından Red Dot Design Award 2022’de Vestel’in Zenith Gün Işığı Dört Kapılı Buzdolabı ve T110 Aqua Mikrofiber Filtreli Çamaşır Makinesi ödüle layık görülmüştür.

Vestel UX Group, Design Leaderboards’ta Birinci Sırada

Vestel UX Group, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan A Design Award’un oluşturduğu Design Leaderboards’ta tüm zamanlarda yarışmaya katılan tasarım grup ve ajanları arasında “Interface & Interaction Design” kategorisinde kazandığı 8 ödülle birinci sıraya yerleşmiştir.

İhracat Ödülü

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl düzenlenen bir ödül organizasyonu olan TİM İhracat Ödülleri’nde, Vestel, 2,6 milyar ABD dolarlık ihracat geliriyle elektrik-elektronik sektöründeki aralıksız ihracat şampiyonluğunu 2022 yılında da bozmayarak 24’üncü kez sektörünün en çok ihracat yapan şirketi olmuş, ülke genelindeki ihracat sıralamasında ise 5’inci sırada yer almıştır.

Müşteri Hizmetleri Ödülleri

Vestel’e Stevie Awards’tan Ödül

Dünyanın en iyi işverenlerini değerlendiren global ödül programı Büyük İşverenler için Stevie Awards (Stevie Awards for Great Employers)’ta, Vestel’in dayanıklı ürünlerde ısıtma ve soğutma performansının kontrolü için sıcaklık ölçümü yapabilen ve bu sıcaklık verilerini bulut üzerinden anlık olarak aktarabilen ölçüm ve arıza tespit cihazı Termonline projesi Bronz Ödül’e layık görülmüştür.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yılın Başarılı Ekibi Ödülü

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi’nin 22. kez düzenlediği Ege Bölgesi Yerel Kalite Ödülleri, “Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri” kapsamında Bronz Ödül’ün sahibi Termonline projesiyle Vestel Müşteri Hizmetleri Teknik Müdürlük Beyaz Eşya Ekibi olmuştur.

Çetin Ceviz Ödülleri En İyi Proje Ekibi Ödülü

Vestel Müşteri Hizmetleri’nin ve Vestel Elektronik ekiplerinin birlikte çalıştıkları Uzaktan Yazılım Yükleme projesi Çetin Ceviz Ödülleri’nde En İyi Proje Ekibi Ödülü’nü kazanmıştır.

Turkey Call Center Awards

Vestel Çağrı Merkezi “En İyi Takım” ve “En İyi Takım Lideri” kategorilerinde birinciliğe layık görülürken, “En İyi Müşteri Temsilcisi” kategorisinde de Övgüye Değer Ödülü’nü kazanmıştır.

Pazarlama ve Kurumsal İletişim Ödülleri

Kristal Elma Ödülleri

Vestel, her yıl “Reklamcılar Derneği” tarafından düzenlenen Kristal Elma’dan 2022 yılında 7 ödül almıştır.

Felis Ödülleri

Reklam ve pazarlama endüstrisinde etkili yaratıcılığın pazarlama çalışmalarındaki rolünü vurgulaması ve yaratıcı dünyaya katkı sağlayan tüm ekiplerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla MediaCat tarafından düzenlenen Felis Ödülleri’nde Vestel 2022 yılında, 3 Felis, 1 Bronz ve 5 Başarı olmak üzere toplam 9 ödül almıştır.

Hammers Awards

Vestel, 2022 yılında Hammers Ödülleri’nde 1’i Altın olmak üzere toplam 6 ödül almıştır.

Effie Ödülleri

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından, American Marketing Association (A.M.A.) ve Effie Worldwide Inc.’ten alınan lisansla 2005’ten beri düzenlenen Effie Ödülleri’nde Vestel, Biz Voleybol Ülkesiyiz iletişimi ile 1 Altın Ödül almıştır.

Vestel ayrıca, Doğrudan Pazarlama Ödülleri, Martech Ödülleri, A Awards, MMA Smarties, Brandverse Ödülleri, İstanbul Marketing Awards gibi ödül törenlerinden toplam 58 ödül almıştır.

Vestel Elektronik TPM Ödülleri

TPM TPM
TPM TPM
TPM

Vestel Beyaz Eşya TPM Ödülleri

TPM TPM
TPM