YÖNETİM KURULU

Ahmet Nazif Zorlu

Ahmet Zorlu, çalışma hayatına erken yaşlarda baba mesleği olan tekstille başlamıştır. İş hayatının ilk yıllarında Trabzon’da açtığı mağazayla tekstil ticareti yapan Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Ahmet Zorlu 1990 yılında tüm şirketleri Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katan Ahmet Zorlu, yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; beyaz eşya, elektronik, gayrimenkul, enerji, metalurji, savunma ve e-mobilite gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Holding’deki Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirkette Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENBİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Ayşegül İldeniz

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayan Ayşegül İldeniz, 1998 yılında katıldığı küresel mikroişlemci devi Intel şirketinde sırasıyla Türkiye Genel Müdürlüğü; 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyeliği ve Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Sn. İldeniz, 2016 yılında New York Borsası’nda işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi’ne COO olarak katılmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamıştır. Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul’da inovasyon, teknoloji ve gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. 2015 yılında ABD’nin en prestijli yayınlarından Fast Company tarafından “Dünyanın En Yaratıcı İlk 100 Kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından “Amerika’nın En Etkili 3. Türk Kadını”, Türkiye’de ise Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını” ve 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi” seçilen Sn. İldeniz; halen TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve New York bazlı Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayşegül İldeniz, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yanı sıra, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ ve Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Olgun Zorlu

Olgun Zorlu, İngiltere’de tekstil ve iş idaresi konularında tamamladığı yükseköğreniminin ardından 1986 yılında iş hayatına atılarak 1988 yılından itibaren Zorlu Holding bünyesindeki şirketlerde yöneticilik yapmaya başlamış ve görev aldığı şirketlerin yurt dışı pazar araştırmaları ve yeni uygulama geliştirme faaliyetlerini yönetmiştir. 1998 yılında Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlayan Olgun Zorlu, Meta Nikel Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya gibi Zorlu Holding’e bağlı çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Olgun Zorlu, 2022 yılı itibarıyla Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini üstlenmiştir. Zorlu, Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Bekir Cem Köksal

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal, 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapan Cem Köksal, 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Sn. Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finanstan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Cem Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı, Zorlu Holding Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı ve Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Sn. Köksal, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Yedek Üyesi’dir.

Ömer Yüngül

Ömer Yüngül, 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine Tekfen İnşaat’ta başlayan Ömer Yüngül, Metaş, Faz Elektrik ve Merloni Elettrodomestici’de farklı pozisyonlarda yöneticilik yapmıştır. 1997 yılında Zorlu Holding bünyesine Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de Genel Müdür olarak katılan Ömer Yüngül, 2000 yılında Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı olmuştur. Ömer Yüngül, Vestel’deki 15 yıllık yöneticilik görevinin ardından, 2013’te Zorlu Holding CEO’su görevine atanmıştır. Yüngül, 2022 yılı itibarıyla Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenmiştir.

Bekir Ağırdır

Bekir Ağırdır, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1980-1984 yılları arasında Bilsan Bilgisayar Malzemeleri AŞ’de Satış Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı; 1984- 1986 yıllarında Meteksam Ltd. Şirketi’nde Satış Koordinatörü; 1986-1996 yıllarında Pirintaş Bilgisayar Malzemeleri ve Basım Sanayi AŞ’de Genel Müdür; 1996-1999 yıllarında Atılım Kağıt ve Defter Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1999-2003 yıllarında PMB Akıllı Kart ve Bilgi Teknolojileri AŞ’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2003-2005 yılları arasında ise Tarih Vakfı’nda önce Koordinatör, sonra Genel Müdür olarak çalışmıştır. 2005 yılından bu yana KONDA Araştırma ve Danışmanlık Limited Şirketi’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini sürdüren Sn. Ağırdır, 2022 Haziran ayı itibarıyla Genel Müdürlük görevinden ayrılmıştır. Bekir Ağırdır, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yanı sıra, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii AŞ ve Migros Ticaret AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Sn. Ağırdır, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Yanındayız Derneği, Demokratik Cumhuriyet Programı ve EYMİR Kültür Vakfı Kurucu Üyesi, ODTÜ Mezunlar Derneği Üyesi ve T24 İnternet Gazetesi ve GAİN İnternet Medya yorumcusudur.

Elmas Melih Araz

Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamlayan Melih Araz, 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. USAID/TEV burslusu olarak Indiana Üniversitesi, Kelley School of Business’ta Yüksek Lisans (MBA1975) yapmıştır. Ayrıca Harvard Business School’da (1988) “Üst Düzey Yöneticilik” konusunda eğitim almıştır. Finans ve bankacılık kariyerine 1977 senesinde Citibank N.A.’nın Türkiye organizasyonunda başlayan Sn. Araz, bankanın İstanbul, Bahreyn, Atina ve New York birimlerinde üst düzey görevlerde bulunmuş ve Citibank Türkiye organizasyonunun kuruluş ve genişleme aşamalarında önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Daha sonra Çukurova Holding’e bağlı olan İnterbank AŞ’de CEO/Genel Müdür olarak sekiz sene görev yapan Melih Araz, İnterbank’ın ülkemizde kurumsal ve yatırım bankacılığı alanında saygın ve önder bir konuma gelmesinde liderlik yapmıştır. İnterbank sonrası çeşitli önemli projelerde danışman olarak görev alan ve aralarında Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (2008-2013 ve 2018-2020) ve Enka İnşaat ve Sanayi AŞ’nin (2012-2018) de bulunduğu bazı şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Sn. Araz, halen Ata Grubu’nda üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Melih Araz, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yanı sıra, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Sn. Araz, ayrıca Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ, Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, TFI Gıda Yatırımları AŞ, Burger King China JV Ltd., İzmir Enternasyonel Otelcilik AŞ ve Entegre Harç Sanayi ve Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.