SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ MÜKEMMELLİĞİ

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’de 80'li yıllarda başlayan kalite çalışmaları, 90'lı yıllardan sonra Toplam Kalite şemsiyesi altında toplanmış ve sırasıyla;

  • Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Bilgi Güvenliği ve Enerji Yönetim Sistemi,
  • Six Sigma,
  • KPI,
  • Toplam Üretken Bakım,
  • Tedarikçi Zinciri Mükemmelliği (“SCM”) uygulamalarıyla geliştirilmiştir.

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de kuruluşundan bu yana gelişerek devam eden kalite çalışmaları,

  • Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Bilgi Güvenliği ve Enerji Yönetim Sistemleri,
  • Toplam Üretken Bakım,
  • Operasyonel Mükemmellik,
  • Yalın Üretim Teknikleri uygulamalarıyla devam etmektedir.

Tüm yenilikleri takip ederek sistem ve süreçlerini sürekli geliştirmekte olan Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya, yurt içinde ve yurt dışında sektörlerinin öncü kuruluşları olarak birçok ilke ve başarıya imza atmakta, Toplam Kalite yolculuğunda kazandıkları ödüllerle uluslararası platformda da ağırlıklarını artırmaktadır.

TPM Ödülleri

Japan Institute of Plant Maintenance (JIPM) tarafından her yıl Toplam Üretken Bakım (Total Productive Maintenance-TPM) çalışmalarını dünyada en iyi şekilde uygulayan şirketlere verilen Mükemmellik Ödülleri kapsamında; 2010 yılında başlattığı çalışmalarla 2012 yılında “TPM Mükemmel Fabrika Ödülü”, 2014 yılında ise “TPM Mükemmel Fabrika Süreklilik Ödülü”ne layık görülen Vestel Elektronik, TPM Özel Ödül kategorisindeki değerlendirmeleri başarı ile geçerek 2016 yılında da televizyon üretiminde “TPM Özel Ödülü”nü alan ilk TV üreticisi unvanını kazanmıştır. Bu unvanla çalışmalarına hiç ara vermeden devam eden Vestel Elektronik, 2018 yılında “TPM İleri Özel Ödülü” (Advanced Special Award for TPM Achievement)’nü de bünyesine katmıştır. Vestel Elektronik, 2020 yılında da TPM’in en üst ödül kategorisi olan “World Class Manufacturing” Ödülü’nü almayı hedeflemektedir.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima-termosifon ve pişirici cihazlar fabrikalarında 2011 yılından bu yana yürüttüğü başarılı TPM çalışmaları sonucu 2014 yılında “TPM Mükemmel Fabrika Ödülü”ne layık görülen Vestel Beyaz Eşya, tüm süreçlerini daha da ileriye taşıyarak 2017 yılında da “TPM Süreklilik Ödülü”nü almaya hak kazanmış ve beyaz eşya sektöründe aynı anda 6 ayrı fabrikayla bu ödüle layık görülen ilk ve tek firma olarak dünya çapında bir başarıya imza atmıştır.

“TPM Özel Ödülü” için sürdürdüğü hazırlık çalışmalarını 2019 yılında tamamlayan Vestel Beyaz Eşya, Şubat 2020’de de “TPM Özel Ödülü”nün sahibi olmuş ve 7 ayrı fabrikada 7 ayrı ürün ailesi (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, pişirici cihazlar, klima, termosifon, çamaşır kurutma makinesi) ile aynı anda bu ödüle layık görülen ilk ve tek firma olarak başarısını daha da yukarı taşımıştır.

CIPS Sertifikası

Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya, 2015 yılında dünyada sadece 127 şirketin sahip olduğu Kurumsal Satın Alma Sertifikası olan CIPS (Chartered Institute of Procurement and Supply) Sertifikası’nı almaya hak kazanmıştır. Vestel satın alma ekipleri, CIPS tarafından altı aylık inceleme sürecinde, “Liderlik ve Organizasyon”, “Strateji”, “İnsan”, “Süreç ve Sistemler” ve “Performans Yönetimi” olmak üzere 5 ana başlık altında, 110 farklı kriterde değerlendirilmiştir. Bu sertifika ile Vestel, satın alma uygulamalarında uluslararası standartları yakaladığını ve satın alımlarını tutarlı, şeffaf ve etkin bir şekilde yönettiğini belgelendirmiştir. Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya, bu çalışma ile bir ilke daha imza atarak aynı anda, CIPS Kurumsal Sertifikası’nı almaya hak kazanmıştır.

2015 yılı Fikri Mülkiyet Yetkinliği Ödülü

Vestel Beyaz Eşya 2015 yılında yapılan 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde tüm özel sektör Ar-Ge merkezleri arasında “Fikri Mülkiyet Yetkinliği” klasmanında birinciliğe layık görülmüştür.

National Geographic Mega Fabrikalar Serisinde ilk Türk Markası

2003 yılında resmi açılışı yapılan Vestel City, bugün Avrupa’nın tek lokasyondaki en büyük üretim tesislerinden biri konumundadır. Vestel, mega fabrikası Vestel City ile dünyanın en büyük belgesel kanallarından National Geographic Channel’ın dünyaca ünlü markalara yer verdiği “Mega Fabrikalar” belgesel serisine konu olan dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması, Türkiye’nin ise ilk markası ve sanayi tesisi olmuştur.

2016 Avrupa Endüstriyel Mükemmellik Ödülü

2016 yılı Temmuz ayında Koç Üniversitesi, WHU-Otto Beisheim School of Management, INSEAD ve Avrupa’nın önde gelen diğer işletme okulları ile ortaklaşa olarak düzenlenen Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri (“Industrial Excellence Award”) 2016 yarışmasında Türkiye şampiyonu olarak ülkemizi Avrupa’daki finalde temsil etmeye hak kazanan Vestel Beyaz Eşya, 2016 Ekim ayında dünya devi güçlü rakiplerini geride bırakarak aldığı “Avrupa Şampiyonluğu” ile endüstriyel mükemmelliğini tescil ettirmiş ve bu ödülü kazanan ilk Türk firması olmasının yanı sıra, sektörünün de ilk şampiyonu olma unvanını elde etmiştir.

Teknolojinin Yıldızları Ödülleri

Ürünlerinde olduğu gibi üretim süreçlerinde de aynı çevre hassasiyetini gösteren Vestel Elektronik, enerji tüketimine yönelik hedefleri kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için yapılan süreç iyileştirmelerinin yanı sıra uygun olan yerlerde yeni teknoloji kullanımına da gidilmektedir. Şirket çevresel uygulamaları kapsamında 2017 yılında Yıldız Teknopark’ın ikincisini düzenlediği Teknolojinin Yıldızları Ödülleri Türkiye’nin Yıldızları kategorisinde akıllı telefon ve televizyon üretiminde kullandığı “Nano Krom Kaplama Sistemi” ile Teknoloji ve İnovasyon Yıldızı Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Hazerfan Projesi Ödülleri

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen organizasyonda, Vestel Elektronik, Manisa ilinde 2014-2018 yılları arasında en çok patent ve faydalı model başvurusu yapan firma olarak ödül almaya hak kazanmıştır.

Yüksek Teknoloji Ödülü

Araştırma kapasitesi, araştırma kalitesi, etkileşim ve iş birliği başlıkları altındaki 33 göstergeye göre, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından inovasyona dayalı ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarına verilen “Yüksek Teknoloji Ödülü”, 2018 yılında gerçekleştirdiği kapsamlı Ar-Ge çalışmaları nedeniyle Vestel Beyaz Eşya’ya verilmiştir.

Verimlilik Proje Ödülleri

Vestel Elektronik, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Verimlilik Proje Ödülleri’nde 2018 yılında “Büyük İşletme Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde Teşvik Ödülü, 2019 yılında ise “Büyük İşletme Süreç İyileştirme” kategorisinde Teşvik Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Aynı organizasyonda, Vestel Beyaz Eşya da 2018 yılında “Buzdolabı Soğutma Teknolojisi Değişim Süreci” çalışması ile “Büyük İşletme Ar-Ge” kategorisinde Birincilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Enerji Verimliliği Ödülleri

Vestel Beyaz Eşya, 2019 yılında, İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen Enerji Verimliliği Ödülleri’nde “Büyük Sanayi Ödülü’ne” layık görülmüştür.

CES İnovasyon Ödülü

Vestel, Vakum ve FermentStore teknolojilerine sahip buzdolapları ile dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’ten İnovasyon Ödülü kazanmıştır. 28 kategoride yüzlerce markaya ait teknolojinin yarıştığı CES Unveiled Ödülleri 8 Kasım 2018 tarihinde New York’ta sahiplerini bulmuştur. Vestel’in ödüllü ürünleri, 8-11 Ocak 2019 tarihlerinde Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019 Fuarı’nda da sergilenmiştir.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödülleri

Vestel Elektronik, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödülleri’nde Birincilik Ödülü’nü almıştır. Ar-Ge merkezleri arasında personel istihdamı, harcama yoğunluğu, proje kapasitesi, iş birliği ve etkileşim, ticarileşme ve fikri mülkiyet yetkinliği gibi kriterler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede öne çıkan Vestel, 250 ve üzerinde Ar-Ge personeli istihdam eden Ar-Ge merkezlerinin değerlendirildiği kategoride birinciliğe layık görülmüştür.

Vestel Elektronik TPM Ödülleri

TPM TPM
TPM TPM

Vestel Beyaz Eşya TPM Mükemmel Fabrika Ödülü

TPM